Avrupa Birliğinden, kripto değerlere yönelik ciddi adım

Avrupa Parlamentosu, kripto değerlerdeki regülasyonu önlemek ve sabit coinlerde rezerv problemini çözmek için hazırlanan yasayı (MICA) onayladı. Yasanın 2024 yılında, Avrupa Birliğinin resmi gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yasa Neyi Hedefliyor?

Avrupa Parlamentosu bu yasayla kripto değerlerdeki regülasyonun önüne geçmeyi ve geçtiğimiz aylarda yaşanan LUNA (Terra) olayının tekrar yaşanmamasını hedefliyor. Sabit coinlere rezerv zorunluluğu getiren yasa ile birlikte LUNA (Terra) benzeri çöküşlerin tekrar yaşanmaması amaçlanıyor. Ayrıca cüzdan sağlayıcı şirket ve borsalarında kimlik bilgisi doğrulaması ön şart olarak kabul edilecek. Böylece kara para aklama gibi kirli işlerinde kripto borsa ve cüzdanlarında önüne geçilmesi isteniyor.

LUNA (Terra) Nasıl Çöktü?

  • LUNA, bir kripto ağına sahip. Bu ağın sabit coini de UST. Yani 1 UST her zaman 1 dolara eşit olmak zorunda. Bu eşitlik bozulmaması için ağda her zaman 1 dolara eşit miktarda 1 UST bulundurulması gerekiyor.
  • Güçlü yatırımcılar, LUNA’nın 1 milyar dolar üzerinde bitcoin varlığını açıklamasından sonra, ilk önce LUNA’da açığa satış pozisyonuna geçtiler, daha sonra Binance ve FTX borsalarında UST satmaya başladılar.
  • LUNA, 1 UST’yi 1 dolara sabitleyebilmek için LUNA ve Bitcoin rezervlerini eritmeye başladı.
  • LUNA, UST satışlarının önüne geçemeyince 1 UST, 0.15 dolar değerine kadar düştü. LUNA’da sıfırlandı. Sonra tüm ağ çöktü. Ve değerler sıfırlandı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s