Zenginle arkadaşlık “zenginlik” getirebilir

Yapılan bir araştırmaya göre çocukluk döneminde zengin akranlarla arkadaşlık yapmanın ileride kazançlı bir yaşamla bağlantılı olduğu sonucuna ulaşıldı. Çocukluk döneminde kurulan bu ilişkiler iş yaşamına kadar derin etkilere sahip olabilir. Nature’de yayınlanan makaleye göre varlıklı bir ailenin çocuğuyla yoksul bir ailenin çocuğu arasında kurulan arkadaşlık ilişkisi gelecekte yoksul çocuğun daha varlıklı bir hayatının olmasına sebep oluyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Harvard Üniversitesinden ekonomist Raj Chetty ve meslektaşları ABD’de yaşları 25 ila 44 yaşları arasında değişen yaklaşık 72 milyon Facebook kullanıcısının verilerini inceledi. Çevresine göre nispeten fakir bir çocuğun, zengin bir mahallede ya da muhitte bulunması, arkadaş çevresinde zengin ve varlıklı arkadaşlarının olması durumunda bu olanaklardan yoksun diğer zengin olmayan arkadaşlarına göre yetişkin olduğu zamanki gelirinin daha fazla olduğu görüldü.

Ray Chetty kimdir?

Hindistan doğumlu bir Amerikalı ekonomist. Harvard Üniversitesi’nde  Kamu Ekonomisi Profesörü olarak görev yapıyor. Chetty’nin son makalelerinden bazıları Amerika Birleşik Devletleri’nde fırsat eşitliği ile öğretmenlerin öğrencilerin performansı üzerindeki uzun vadeli etkileri üzerinedir.

Teksas’taki Lake Highlands Lisesi, yüksek ve düşük sosyoekonomik geçmişlerden gelen öğrencilerin birbirlerine oranı neredeyse aynı olan bir lise.  Okulda üç kafeterya bulunuyor, bu da öğrencilerin kendilerini sosyal kliklere göre “uygun” yemekhaneye ayırmalarına neden oluyor. Mimarlar şimdi herkesin bir araya gelmesi için tek bir yemek odası ve öğrencilerin etkileşime girmesi için daha fazla alan yaratmak için çalışıyor.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s