En büyük çocuk kurban törenine dair izler bize ne söylüyor?

Peru’nun kuzey kıyısındaki Huanchaquito kasabasında, kış rüzgarları sayesinde altı adet insan kafatası yerin üstüne çıktı. Arkeologlar, bu kafataslarının ortaya çıkışıyla dünyanın en büyük çocuk kurban törenine ulaşacaklarını bilmiyorlardı.

140’tan fazla çocuk, 3 yetişkin ve 200 lama kalıntısı bulundu

Kurban edilen çocukların yaşlarının 6 ila 14 arasında değiştiği, kaburgalarının ayrılarak muhtemelen kalplerinin söküldüğü aynı şekilde lamaların da bu uygulamaya tabi tutulduğu görüldü. Yalnız ilginç bir biçimde çocukların başlarında süslü tekstil ürünlerine ait bir takım kalıntılarda bulundu. Bu kalıntılar, kurban töreninin alışılmışın dışında bir tören olduğunu bize gösteriyor. Çocukların iskeletleri üzerlerine konulan lamalara ait kemik parçalarının altında bulundu. Ayrıca çocuklar özenle mumyalanmıştı. Çocukların, göğüslerine vurulan bıçak darbeleriyle kurban edildikleri düşünülüyor.

DePaul Üniversitesi’nden antropoloji profesörü Jane Eva Baxter, Chimuların çocukları tanrılara sunulabilecek en değerli hediyelerden biri olarak düşünmüş olabileceklerini savunuyor. Baxter, “Çocuğu kurban ederken aslında geleceğinizi ve tüm potansiyelinizi feda ediyorsunuz. Bir çocuğu aldığınızda ailenizi ve toplumu devam ettiren, geleceğe aktaran tüm enerji ve çabayı da alıp götürüyorsunuz.” diyor.

Kalplerin sökülmesi ne anlama geliyor?

Antik Maya uygarlığında “atan kalp” oldukça önemlidir ve bir çok ritüelin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle Maya uygarlığının bir izdüşümü olarak Peru coğrafyasında kurban edilen birisinin kalbinin çıkartılması garip karşılanacak bir durum değil. Chimu İmparatorluğu dönemine tarihlenen bu toplu mezar bize gösteriyor ki Maya Uygarlığı kültürü aksamadan 1500’lü yıllara kadar geliyor. Ayrıca, Chimu İmparatorluğunun bu tip toplu katliamları oldukça çok yaptığı da biliniyor. Yine bu coğrafyada (Chan Chan) yapılan kazılarda ölmüş krala öteki dünya yolculuğunda eşlik etmesi için yüzlerce genç kadın kurban edilmişti.

Bu tören niçin yapılmış olabilir?

Kazı alanında yapılan incelemelerde çocuk mumyalarının ve lamaların iskeletleri kalın bir balçık tabakasına saplanmış bir biçimde bulundu. Bu da bize gösteriyor ki tören bir erozyon ya da sel baskını sonrası yapılmış olmalı. Yani Chimu İmparatorluğu, ciddi sel baskınları ve erozyonlarla mücadele ediyor ve bunun için ilahi bir güçten yardım alma adına kurban töreni yapıyordu. Herhalde kendilerini o kadar çaresiz hissetmiş olmalılar ki toplumlarının en genç, temiz ve masum olanlarını kurban etmişler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s