Anti madde motoruyla galaksiler arası seyahat mümkün mü?

Anti madde için kısa bir bilgiyi burayı tıklayarak alabilirsiniz.

Uzay yolu filmini herkes bilir. Oradaki devasa uzay araçları galaksiler arası seyahat edebiliyorlardı. Film de pek tabi ki mümkün bu. Ya gerçekten yapılabilir mi?

Fermilab’ın eski fizikçilerinden Gerald Jackson, 10 yıl içinde bir anti madde motoruyla en yakın yıldız sistemine gitmemizin mümkün olduğunu söylüyor.

Bunun gerçekleştirebilmek için 200 bin dolarlık bir bağış kampanyası açarak halktan destek bekliyorlar. Tabi ki bu miktar başlangıç için. Tahminlere göre sadece prototipini oluşturmak için 100 milyon dolar gerekli.

Anti madde motoru nasıl çalışacak?

Anti madde bir fizyon tepkimesi için kullanılacak. Tepkime sırasında uranyum iki adet “kardeş” yan maddeye dönüşüyor. Bunlardan biri öne çarpıyor ve yelkeni itiyor. Diğer parçacıkta uzay aracının arkasından fırlayarak bir başka itici güç oluyor.

Anti madde motoru gerçekten bize galaksiler arası seyahati mümkün kılar mı?

Teoride evet. Çünkü anti madde ve madde bir araya geldiklerinde atomlar birbirlerini yok ediyor ve büyük bir enerji ortaya çıkıyor. Bu büyük enerji bir başka yıldız sistemine göndereceğimiz uzay aracına bir itici güç sağlayabilir. Bugün normal bir şekilde çalışan Apollo 10 saatte 40.000 km’ye kadar çıkarak en büyük hıza erişti. Fakat bu hız hiçbir şey. Çünkü bu hızla en yakın yıldız sistemine ancak 165.000 yıl sonra ulaşabiliyoruz.

Anti madde motoru yapmanın önünde ne gibi engeller var?

Öncelikle ciddi bir itici güç oluşturmak için bulunması gereken anti madde miktarı çok olmalı. Bu kadar büyük bir anti madde miktarını nasıl üretecekler?

Yapılan projeye göre en yakın yıldız sistemine ulaşmak için 17 gram antihidrojene ihtiyaç var. Parçacık hızlandırıcılar daha önce anti madde üretmeyi başardılarsa da bu çok düşük miktarlarda kaldı. Ayrıca, anti maddenin bir tek gramını üretmek bile 100 milyar dolardan fazlasına mâl olabilir.

Depolama da bir sorun olarak görünüyor. Bir gram anti maddeyi bir kap içinde muhafaza etmek bile çok tehlikeli. Çünkü kabın iç çeperlerine değdiği anda büyük bir patlama meydana gelir. Bu patlama nükleer patlamalarla eş değerde bir patlama olur. Zaten bilim insanları bugüne kadar bir antihidrojeni ancak 16 saniye muhafaza edebildiler.

Ne zamana kadar yapılabilir?

Fermilab’ın eski fizikçisi Jackson, her ne kadar 10 yıla kadar bizi galaksiler arasında seyahat ettirebilecek bir anti madde motoru yapmamızın mümkün olduğunu söylese de tam randımanlı uzay aracına bağlanmış bir uzay motoru ancak 250 yıl içinde uçmaya hazır olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s