Köpekleri nasıl evcilleştirmiş olabiliriz?

Yaklaşık olarak M.Ö 29.000 ila 14.000 yılları arasında, Kuzey Avrasya’nın soğuk arazilerinde gezinen avcı-toplayıcı gruplar, yağsız et artıklarıyla besleyerek kurtları köpeklere dönüştürmüş olabilir.

İnsan vücüdu  tamamen etçil bir şekilde beslenemez. Yoksa ciddi karaciğer problemlerine sebep olur. Bu nedenle etin tamamını zorlu kış şartlarında yiyemiyorlardı. Bu kalan etleri de büyük kurtlarla değil nispeten daha az vahşi olan yavru kurtlara veriyorlardı.

Helsinki’deki Finlandiya Gıda Kurumu’ndan, Arkeolog Maria Lahtinen ve meslektaşlarının yapmış olduğu araştırmalarda soğuk kış günlerinde protein açısından zengin olan etlerle beslenen avcı-toplayıcı insanlar yiyemedikleri yağsız etlerle kurt yavrularını besledi. Bu da zamanla onların evcilleşmesinin yolunu açtı. İnsanlar evcilleştirdikleri bu kurtları avlanma faaliyetlerinde de kullandı. Yani aslında iki tarafta kazandı. Köpekleşmeye başlayan kurtların karnı doyarken, insanlar da avlanmada vahşi bir tür olan kurtlardan faydalanmış oldu. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s