Akıllı telefonlar ile kanser arasında bir ilişki tespit edildi

Yıllardır tartışma konusu olan akıllı telefonların kansere sebep olduğuna dair söylentiler gerçek olabilir. Yapılan bir araştırmada telefonlardan yayılan radyasyonların farelerde kansere sebep olduğu görüldü.

Dünyada bu konuda bir çok araştırma yapılıyor. Ne var ki bu araştırmaların bir çoğu birbirlerinden farklı sonuçlar ortaya koyuyor. Bazı araştırmada akıllı telefonların zararları ortaya çıkıyorken bazılarında herhangi bir zarar ortaya çıkmıyor.

Örneğin Avustralya’da geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada beyin kanseri vakalarıyla cep telefonu kullanımı arasındaki ilişki ölçülmeye çalışılmış fakat herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı.

ABD hükümeti tarafından yürütülen Ulusal Toksikoloji Programı araştırmacıları yaptığı bir başka deneyde ise 2.500 fare iki kablosuz erişim protokolü tarafından yayılan değişken radyasyon seviyelerine maruz bırakıldı. Radyasyona maruz bırakılan farelerin bir kısmında beyin kanseri görülürken bir kısmında kalp tümörü tespit edildi. Daha düşük radyasyon frekanslarına maruz bırakılan farelerde ise herhangi bir olumsuz durum gözlemlenmedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s