Depresyona karşı “Sihirli Mantar” (Magic Mushroom)

Halüsinojen mantarlar sınıfına giren ve Türkiye’de sihirli mantar olarak bilinen Magic Mushroom’un içerdiği, psilosibinden dolayı travma sonrası stres bozukluklarıyla baş etmede oldukça başarılı olduğu biliniyordu. Yapılan yeni araştırmalar ise özellikle obsesif kompulsif bozukluk ve depresyona karşı da etkili olabileceğini gösteriyor.

Obsesif Kompülsif Bozukluk, kişinin istemediği ve tekrarlanan düşünceler, hisler, fikirler, takıntılar veya bir davranışı yapmaya doğru sürülmek. Sıklıkla kişi, obsesif (saplantılı) düşüncelerinden kurtulmak için bir kompulsif (zorlayıcı) davranışı uygulamak durumundadır. Ancak bu sadece geçici bir ferahlık sağlamaktadır. obsesif (saplantılı) ritüelleri yapmamak anksiyete (endişe)’yi yükseltebilir.

(https://medlineplus.gov/ency/article/000929.htm)

İçeriğinde bulunan psilosibin’in etkileri nelerdir?

Beynin tüm birimlerini nöral ağlarla birbirine bağlayarak beynin işlevselliğini arttırdığı gibi halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen “serotonin”e benzer bir etki yapıyor.

“Sihirli Mantar” kullanımı nasıl bir sonuç doğurabilir?

Beynin birbirleriyle bağlantılı olmayan kısımlarını bile birbirleriyle iletişim haline soktuğu için stres ve kaygıya sebep olan eski nöral bağların yerine sağlıklı kollar oluşturacak yeni ağların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Fakat araştırmayı yapan bilim insanları bunun ilaç olarak kullanılmasının bir takım halüsinasyonlara sebep olduğu için şu an mümkün olmadığını belirtiyorlar. Yine de bir takım kimyevi çalışmalarla halüsinasyon etkisini absorve ederek ilaç üretme çalışmaları da devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s