Dinozorlar neden devasa boyutlara sahipti?

Buna kısa bir cevap verecek olursak ekosistemden dolayı dinozorlar oldukça büyük boyutlara sahipti. Çünkü dinozorların yaşadığı çağda böcekler hariç bir çok canlı büyük boyutlardaydı. Bunlara bitkiler de dahil.

Otçul türler bitkilerinde güçlü, sert ve büyük olmalarından dolayı iri cüsselere sahipti. Sonuçta ne kadar çok büyük ot yerlerse onu sindirebilmek içinde güçlü ve büyük bir vücuda sahip olmaları gerekiyordu.

Etçil türlerde ise durum biraz değişiyor. Etçil türlerin sıcak kanlı mı yoksa soğuk kanlı canlılar mı olduklarına dair sağlam bir doneye henüz sahip değiliz. Eğer sıcak kanlı canlılarsa o devasa gövdelerinde ısıyı korumaları oldukça zor olabilirdi. Fakat soğuk kanlı canlılarsa vücut ısılarını çevre ısısına göre ayarlayabilme ihtimalleri daha güçlü. Örneğin bunu timsahlar ve soğuk kanlı tüm canlılar başarabiliyor.

Başta dediğimiz gibi ekosistem içinde ne kadar büyük canlılar varsa onlara karşı hayatta kalabilmeniz için sizinde büyük ve güçlü canlılar olmanız gerekiyor. Yani Dinozorlar çağı itibariyle normal büyüklükte canlılardı. Tabi bugün karşımızda görsek sonrasında psikolojik bir destek almamız muhtemelen gerekirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s