Tarçından beyne sihirli dokunuş

Öğrenme becerimizin beynimizin hipokampus bölgesiyle ilişkili olduğu biliniyor. Fakat, bilim insanları yapmış oldukları araştırmalarda bazı insanların öğrenme konusunda neden daha becerikli olduklarına yönelik tatmin edici bir cevap bulamasalar da bu konuda önemli bir adım attılar.

Yapılan araştırmada öğrenme konusunda hızlı öğrenenlere göre daha yavaş öğrenen kişilerin hafızayla ilişkili CREB proteinini daha az üretmelerinden dolayı GABRA5 adlı proteinin üretiminde bir artış meydana geliyor. Bu artış nedeniyle beyinsel işlevler de yavaşlıyor. İşte tarçının bu noktada ilginç bir özelliği keşfedildi. Tarçın beyin hasarlarının öneminde etkili olduğu gibi GABRA5 proteinin üretimini azaltarak CREB üretimini arttırıyor. Böylece hafızayı güçlendirdiği gibi hızlı düşünebilme ve öğrenme becerilerini geliştiriyor.

Tarçın, ayrıca sinirsel tansiyonu da düzenler. Ama siz siz olun her şeyde olduğu gibi tarçını tüketirken de aşırıya kaçmayın. Çünkü, tarçında bulunan “kumarin” adlı madde kanı sulandırdığı için beyin kanamasına neden olabilir.

Araştırmayı yapan kurum kim?

Rush Üniversitesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s