Davranışlarımızı bağışıklık sistemimiz belirliyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre davranışlarımız başta olmak üzere karakterimizde bağışıklık sistemimizin etkileri var.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, farelerin bağışıklık sisteminde bulunan moleküllerde bir dizi oynama yapıldığında davranış değişiklikleri gözlemlendi.

Bağışıklık sisteminin virüs gibi patojenlere karşı verdiği savaşın antisosyal davranışlara yol açtığı tespit edildi. Oynama yapılan moleküller eski haline getirildiğinde davranışlarında normale girdiği görüldü.

Hasta olduğumuzda büsbütün değişen tavır ve davranışlarımızın bilimsel kanıtı da herhalde bu oluyor. Hasta olunca aksileşen insanlarda suç yok. Suç tamamen bağışıklık sistemlerinde.

Tabi bu çalışma virüs gibi patojenler karşısında bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyle mi yoksa bağışıklık sistemine herhangi bir saldırı olmadan pozisyonunda meydana getirilen değişikliklerle mi ortaya çıkıyor, araştırma bu konuda bir şey söylemiyor. Ama anlaşılan vücudumuza giren virüsle savaşmak isteyen bağışıklık sisteminde meydana gelen bir takım değişiklikler davranışlarımızda etkin bir rol oynuyor.

Araştırmayı gerçekleştiren kurum kim?

Virginia Tıp Fakültesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s