Vücudumuzdaki atom sayısı kaçtır?

Milyarlarca yıl önce patlayan yıldızlar, insan vücudundaki her bir atomun da müsebbibi aynı zamanda. Tabi vücudumuzun hepsi atomlardan oluşmuyor. Hidrojen ve diğer hafif elementler de var. Fakat hidrojen ve diğer elementler evrenin oluşum aşamasında meydana geldiler.

Canlı ya da cansız tüm varlıkların temelinde atom bulunur. Her atom proton, nötron ve elektron olarak bildiğimiz 3 adet atom altı parçacıktan oluşur. Proton ve nötron atomun merkezinde bir araya gelerek çekirdeği oluşturuyor elektron da bu çekirdeğin etrafında dönüyor.

Vücudumuzda kaç adet atom vardır?

Ortalama 70 kilogram ağırlığında bir insanda bunu hesaplarken 7’nin yanına 27 adet sıfır eklememiz gerekir. Yani bu da 7.000.000.000.000.000.000.000.000.000. atom demektir. Bu atomların bazıları birbirinden farklıdır. Bu atomların %65’i hidrojen, %24’ü oksijen, %10’u karbon, diğer kalan %1’i ise zirkonyum, radyum, bakır ve bor gibi elementlerden oluşuyor.

Bakıldığında vücudumuzdaki atom sayısı inanılmaz fakat bu vücudumuzun tamamen dolu olduğunu göstermiyor. Aslında vücudumuzun büyük bir çoğunluğu atomsuz ve boş alanlardan oluşuyor. Eğer vücudumuzdaki bu boş alanlarlar çıkartılsa ve vücudumuzun sadece atomlardan oluşan kısmı bırakılsa bir insan vücudunun büyüklüğü bir kesme şeker büyüklüğü kadar olacaktı.

Aynı şey evren içinde geçerli. Evrenin de sadece %4’lük kısmı atomlardan oluşuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s