Metalik çekirdekli Pysche asteroiti volkanik patlamalarla uzaya demir yaymış olabilir

NASA tarafından 2014 yılında görevlendirilen bilim insanlarından oluşan bir heyet, Demir volkanizmasına sahip Pysche adlı asteroid, bir takım patlamalarla uzaya erimiş demir yaydığına dair bir teori ortaya attılar.

Pysche asteroidi hakkından ne söyleyebiliriz?

Metalik bir çekirdeği bulunması nedeniyle bu asteroid özel bir yere sahip ve nadir görülen bir astreoid. İlk kez 1852 yılında Napoli’de İtalyan gökbilimci Annibale de Gasparis tarafından keşfedilmiştir. Yunan mitolojisinde yer alan ve ruh anlamına gelen Pysche ismi verilmiştir. Yaklaşık 253 kilometre çapındadır. Yani bu şu demek oluyor, dünya üzerine çarpsa dünyada yaşam dahil olmak üzere her şey sonlanır. Belki sadece mikrobiyolojik yaşam devam edebilir. Pysche, biraz şekilsiz bir astreoiddir.

Bilim insanları neyi araştırıyor?

NASA tarafından 2014 yılında görevlendirilen bilim insanlarından oluşan heyet bu astreoidin zaman içinde yüzeyinde herhangi bir demir volkanı patlaması olup olmadığı eğer olduysa uzaya yayılan erimiş haldeki demir miktarının ne kadar olabileceğine dair bir araştırma yürütüyorlar.

Metal çekirdekli astreoidlerin tam boyutlu gezegenlere dönüşmeden önce gezegensel yapılarla yıkıcı bir çarpışmaya maruz kalıp onların demir açısından zengin çekirdekleriyle bir etkileşime girdikleri ve erimiş demirin hızla soğuduğu ve katılaştığı biliniyor. Böylece altta bulunan erimiş demirden daha yoğun bir biçimde dış kabuk sağlam bir demir elementinden oluşuyordu.

Araştırmacılar, bu yoğunluk uyumsuzluğunun astreoidin yüzeyindeki volkanları yaratmış olabileceğini düşünüyor. Astreoidin yer kabuğundaki çatlaklardan erimiş bir biçimde demir uzaya püskürtülüyor olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s