60 yaşını geçmiş insanlar, hafızalarını egzersizle güçlendirebilir

Uluslararası Bilişsel Sinirbilim Derneği’nin 24 Mart’ta sunulan bir raporla 60 yaşını geçmiş insanların 3 aylık düzenli egzersiz yapmaları halinde hafızalarında belirli bir düzelme olacağı söylendi.

Deney, 67 yaşında 34 kişi üzerinde yapıldı. Deneyin ilk bölümünde 20 dakika boyunca denekler sabit bir bisiklet üzerinde terleyinceye kadar pedal çevirdiler. Katılımcılar için oldukça zor geçen egzersiz esnasında konuşmak serbestti.

Egzersize başlamadan önce ve egzersizden sonra katılımcılara MRG cihazıyla beyin taraması yapıldı ve bazı yüzler gösterildi.

20 dakikalık yoğun bir pedal çevirme egzersizinden sonra, önceden gösterilen yüzleri daha kolay hatırladıkları farkedildi. FMRI taramalarında da beynin hafızaya ait kısımlarında bağlantılar görüldü.

Katılımcılar daha sonra iki gruba ayrıldı. Birinci grup; 3 ay boyunca haftada 3 kez 50’şer dakika olmak üzere diğer grupta haftada 3 kez sadece 4’er dakika olmak üzere egzersiz yaptı. Sonuçlar, 20 dakika boyunca pedal çevirme egzersizinde elde edilen sonuçlarla aynıydı. Fakat daha uzun süreli egzersiz yapanlarla sadece 4 dakika egzersiz yapanlar arasında yüzleri tanımada uzun süreli egzersiz yapanların daha başarılı oldukları görüldü.

Fakat deneyi yapan bilim insanları 20 dakika boyunca egzersiz yapıp hafızasında herhangi bir değişme olmayanların 3 ay boyunca egzersiz yapsalar da yine hafızalarında bir değişme olamayacağı yönünde de kanıtlara ulaştıklarını söylediler…

Bu deney başta alzheimer olmak üzere beyin fonksiyonlarını etkileyen hastalıklara karşı sporun ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s