Kadınlar için doğum sonrası depresyon tarihe karışıyor

Yeni onaylanan ilaç brexanolone doğum sonrası kadınları depresyona sürükleyen semptomları hafifletmek için doğal bir steroid desteğiyle bu problemi çözüyor.

Özellikle doğum sonrası depresyonu hedef alan ilaç, ABD’de onaylandı ve yakın bir zamanda piyasaya sürülmeyi bekliyor. Doğumdan sonra zihinsel sağlık bozukluğu çeken milyonlarca kadına umut veriyor.

Zulresso adı altında pazarlanan ve 19 Mart’ta ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan yeni ilaç Brexanolone’un haziran ayı sonlarında satışa sunulması bekleniyor. Cambridge, merkezli Sage Therapeutics tarafından geliştirilen ilaç şu aşamada oldukça pahalı görünüyor. Hastanede 60 saatlik bir intravenöz damla olarak uygulanıyor ve bir tedavi 20 bin dolar ile 35 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Yani Türk lirasıyla yaklaşık olarak 100 bin TL – 200 bin TL arasında bir masraf demek oluyor bu. Ancak araştırmacılar, anne ve bebekleri arasında kurulması gerekli olan duygusal bağların güçlü olması için umutsuz, üzgün ya da aşırı endişeli anneler için bu tedavinin oldukça önemli olduğunu söylüyor. ABD’li annelerin %11.5’inin doğum sonrası depresyon yaşadığı gözönüne alınırsa bu tedavi en azından %11.5’lik bir anne kesimine hitap ediyor.

İlaç, nasıl bir etki ediyor?

İlacın, kimyasal yapısı neredeyse allopregnanolone hormonu ile aynıdır. Yani, Allopregnanolone, gamma-aminobutirik asit veya beyindeki sinir hücrelerinin fazla çalışmasını durduran GABA adındaki bir nörokimyasalın etkilerini arttırıyor. Bu da, endişeyi ve stresi bastırmaya yardımcı oluyor.

Hamilelik sırasında, bir kadının beynindeki allopregnanolon konsantrasyonu yükseliyor. Bu, bazı nöronların GABA’yı geçici olarak ayarlayarak telafi etmesine neden oluyor, böylece sinir hücreleri fazla inaktif hale gelmiyor. Steroidin seviyeleri genellikle bebek doğduktan hemen sonra normale dönüyor ve nöronlar kısa bir süre sonra GABA’ya bir kez daha cevap veriyorlar. Ancak bazı kadınlar için bu işlem daha uzun sürebiliyor ve muhtemelen doğum sonrası depresyon ile sonuçlanabiliyor.

Brexanolone, geçici olarak beynin allopregnanolone seviyesini yükseltiyor ve bu da hastanın ruh halini iyileştiriyor.

İlacı kullanan anneler emzirmeye devam edebilir mi?

Bir önlem olarak, tedavi gören kadınlar ilacı aldıktan altı gün içinde emzirmediler. Ancak emziren 12 kadın süt anne sütünün testlerinde, anne sütündeki brexanolon konsantrasyonları önemsiz bir değerdeydi. Yine de hala daha bu ilacı kullanan annelerin emzirip, emzirmemeleri konusunda kesin bir kanıya varılabilmiş değil.

Yan etkileri var mı?

Uykululuk, sedasyon (derin uyku hali) ve baş ağrısı… En belirgin yan etkiler olarak görüldü.

İlaç, hap olarak da üretilecek mi?

Brexanolone’un hap olarak üretilmesi yolunda da çalışmalar yapılıyor. -Hapla tedavi edilen 78 kadının 72’sinin iki hafta içinde olumlu yanıt verdiği ve yüzde 53’ünün dört hafta sonra tekrar eden bir semptom yaşamadığı görüldü.

Bu fiyata değer mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tahmini tedavi fiyatının 20 bin dolar ile 35 bin dolar arasında olacağı belirtiliyor. Hastalar, 60 saatini bu tedaviye ayırıp bu kadar tedavi masrafı verirler mi? Özellikle son günlerde doğum sonrası cinnet geçirip bebeğini öldüren anne haberlerini gördükçe gerekli bir tedavi olarak öne çıkıyor fakat tedavi masrafı oldukça yüksek. Türkiye’de 100 bin TL ile 200 bin TL arasında değişecek bu masrafa çoğu kişi yanaşmazdı. Ama ABD’de durum nasıl olur bilinmez.

One comment

 1. elif şafak’ın siyah süt kitabında postpartum depresyonla alakalı güzel noktalar var. geleneksel olarak lohusa depresyonu olarak bilindiğini ve annenin maddi ve manevi yalnız bırakılmaması gerektiğini anlatıyor. mutlaka ilaçlar da faydalı oluyordur ama “Sonuç olarak bugün bizler, yani bizim kuşağımız, eskilerin birikimlerinden büyük
  ölçüde yoksunuz. Modern toplum kendini cinlerden arındırdığını sandığı için
  onlarla nasıl baş edeceğini de bilemiyor.
  Bugün anneliğin karanlıkta kalan yüzü hakkında yeterince konuşulmuyor,
  yazılmıyor. ” bunun da göz ardı edilmemesini düşünüyorum:)
  ilaçların kullanımı konusunda da 200 liralık ve 60 saatlik bir kandine zaman ayırışa vakit ve para ayırılabilir miyiz acaba çok üzücü

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s