Yerçekimsiz ortamlardan beynimiz etkilenir mi?

Evet etkilenir. Zaten halihazırda beynimiz evrim teorisine göre yerçekimine uygun bir biçimde gelişim gösterdi. Yani beynimiz kusursuz bir biçimde yerçekimine uyumlu. Ya peki yerçekimsiz ortamlarda durum ne?

Dünyada bazı simülasyon uygulamalarında yer çekimsiz ortamlar deneyimleniyor. Bo ortamlar bazı ülkelerde insanların kullanımına sunuluyor ve eğlence sektörü için bir kazanç kapısına da dönüşüyor. Zaten uzay istasyonunda çalışan astronotlar yerçekimsiz ortamı her saniye deneyimliyorlar.

Beynimiz yerçekimine uyumlu bir biçimde fonksiyonlarına devam ettiği için yerçekiminde meydana gelebilecek değişimler beyni açıkcası biraz şaşırtıyor.

Mesela havaya atmış olduğunuz bir nesnenin yere düşeceğini bilirsiniz. Hatta zamanlamanız da iyiyse yere düşen nesneyi çok rahatlıkla yere düşmeden de tutabilirsiniz fakat yerçekimsiz bir ortamda örneğin uzay istasyonunda havaya bırakılan bir nesne yere düşmediği gibi boşlukta süzülür. Beynimiz bu nesneyi hareketsiz olarak algıladığı için tutulmasının kolay olduğunu zanneder. Ama hiç de öyle olmaz. Yani havaya attığınız nesne konusunda yerçekimine uyumlu beynimiz olası davranışa uygun bir biçimde o nesneyi yakalayacağını zannediyor ama yanılıyor. Yani ortama adaptasyonda zorlanıyor.

Ayrıca yerçekiminin olmaması kan akışını da olumsuz etkiler. Beyindeki elektriksel devrede bozulmalara sebep olur. Bu da epilepsi yani halk arasında bilinen ismiyle sara nöbetlerine benzer durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s