Çok katlı bir mega ada

Kişiye özel adaların küresel ısınmayla doğru orantılı olarak deniz sularının yükselmesi ve bu adaların tehlikeye girmesi nedeniyle zenginlere yönelik yapılmış olağanüstü bir ada projesi.

Projenin ismi ne?

Kompakt bir yattan oluşan bu projenin ismi Migaloo Submarines Kokoma Ailand.

Proje adanın özellikleri ne?

  • Yolcu gemilerinde olduğu gibi üst üste güvertelerden oluşuyor. Zemini devasa dubalarla destekleniyor. Depolama, hizmet güverteleri ve ada dört adet büyük demir zincirler sabitleniyor.
  • Güverte üzerinde yapay bir kumsal bulunuyor. Böylece okyanus manzaralı bir plajı bulunuyor. Bu plaja asansörle çıkıyorsunuz.Bu adaya sahip olacak kişinin odası denizden 26 metre yukarıda. Yani muazzam bir okyanus manzarı ayaklarının dibinde. Bu odada kendine özel spor salonu ve cam tabanlı jakuzi bulunuyor.
  • Okyanus yüzeyinin 3 metre altına bir asansör yardımıyla iniyorsunuz. Sizi burada denizin basınçlı suyuna karşı korunaklı temperli camla donatılmış bir yer karşılıyor. Böylece okyanus canlılarını rahatlıkla seyredebiliyorsunuz. Ayrıca burada deniz canlılarını seyrederken bir yemek salonunda yemekte yiyebiliyorsunuz.

Yüzölçümü: 9.100 metrekare (Uzunluk 117 metre, genişlik 78 metre)

Gövde Derinliği: 20.5 metre

İnşa Süresi: 5-8 yıl

Azami Hız: Saatte 8 mil

Maliyeti: Belirsiz ( Herhalde Forbes’in dünyanın en zenginleri listesinde yer alacak kadar zengin olmanız gerekir.

  • Diyelim olağanüstü bir hal oldu ve adadan kaçmanız gerekiyor. Yelkenli tekneler, denizaltılar ve hatta kişisel bir su aracı filosunu ağırlayabilecek dört yanaşma alanı bulunuyor. Ayrıca 30 yolcu alabilen 20 metrelik bir Skorsky S-61 helikopteri ana güvertenin hemen yanında yer alıyor.
  • Hareket edebiliyor. Azipod adlı suyu çeken ve böylece sürtünmeyi azaltarak daha sarsıntısız ve güvenli bir yolculuk sağlayan pervaneleri sayesinde saatte 8 mil hıza ulaşabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s