Anti madde hakkında bilmeniz gereken 10 şey.

1- Evrenin başlangıcında madde ile anti madde eşit miktarda bulunuyorlardı. Birbirleriyle karşılaşan parçacıklar birbirlerini yok ettiler. Fakat fizikçilerin de henüz açıklama getiremediği bir biçimde madde, anti maddeye sadece bir parçacık ile üstün geldi.

yıldırım

2- Dünyaya kozmik ışımalardan dolayı anti madde ulaşıyor. Örneğin şimşek ve yıldırımlar anti madde üretiyor. Hakeza insan ve muz da anti madde üretiyor. Fakat bu miktarlar çok düşük. Ve madde ile karşılaştıklarından dolayı yok oluyorlar.

parçacık

3- CERN ve DESY laboratuvarlarında üretilebilen anti madde miktarı 18 nanogram. Bu sadece bir fincan kahveyi ısıtabilecek güce eşit. Yani bu demek oluyor ki daha anti madde bombası yapacak güce sahip değiliz.

penning

4- Anti maddeyi laboratuvar ortamına sokmak oldukça zor. Çünkü madde ile karşılaştığı an hem tehlikeli bir boyut alıyor hem de eğer düşük orandaysa yok oluyor. Bu nedenle bilim insanları Penning Tuzağı diye bir şey geliştirdiler. Anti parçacık yükleri bir kapan gibi yakalayıp hapsediyor ve bir süre boyunca koruyor.

anti madde

5- Dünyada malumunuz bir yer çekimi var. Fakat anti madde fizikçilere göre bu yer çekimine muhalif hareket ediyor. Yani yukarı doğru düşüyor. Bu da anti maddenin kütle çekime karşı farklı bir etkileşim içinde olduğunu gösteriyor.

uzak

6- Anti maddeler en yoğun bir biçimde uzak evrendeki ışımalarda mevcut. Bu anti maddelerin karanlık madde ile bir bağları olduğu düşünülüyor. Bunu bilim insanları karanlık madde ile anti madde parçacıklarının çarpışmasıyla ortaya çıkan pozitron miktarının fazlalığından anlıyorlar.

parca

7- Bilim insanları anti madde parçacıklarını hızlandırıp, sonra da yavaşlatıyorlar. Bu da anti madde parçacıklarının incelenmesinde önemli yöntemlerden birisi.

nötrino

8- Neredeyse yüksüz olan nötrinonalar madde ile nadiren etkileşime giriyor. Bazı fizikçiler, nötrinonun anti parçacığının da yine nötrino olduğunu düşünüyor.

pet

9- Anti maddenin insanlığa faydası noktasında en önemli atılım sağlık alanında gerçekleşiyor. PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) taraması diye bildiğimiz vücudun yüksek çözünürlüklü görüntülerinin işlenmesi bir anti madde parçacığı olan pozitronlar sayesinde oluyor. Aynı zamanda anti madde, kanser tedavisinde de etkili olabilir. Hedef alınan kanser hücrelerine enerji atımı göndererek tümörler yok edilebilir.

gemi

10- Madde ile anti madde bir araya gelince büyük bir enerji ortaya çıkıyor. Bu enerjinin uzayda seyahat için kullanılması teorik olarak mümkün. Bugün dünyadan bir başka gezegene gitmek yıllar alacak bir eylem. Fakat anti madde kullanılan bir uzay aracı ile açığa çıkacak enerji nedeniyle bu mesafeler oldukça kısalabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s