Artık etini de sütünü de laboratuvarlar üretecek

 

Bilim insanları büyükbaş hayvan hücreleri, maya ve hatta bakteri kullanarak normalde ineklerden elde ettiğimiz şeyleri sentezliyor.

ET

Memphis Meats, geçtiğimiz yıl laboratuvar ortamında köfte ürettiğini açıkladı. Fakat devamı gelmedi. Çünkü bu çok maliyetliydi. Laboratuvar ortamında üretilen bir hamburgerin maliyeti 325 bin dolar civarında. Maliyetler düşürüldüğünde laboratuvar ortamında tekrar köfte üretimlerini duyacak gibiyiz.

DERİ

Modern Meadow firması büyükbaş hayvan hücrelerinden kolajen tabakaları elde ediyor. Bunlar tabaklanıp kesilerek deri ceket gibi ürünlere dönüştürülüyor.

SÜT

Biyomühendislik firması Muufri, inek DNA’sını maya hücrelerine aşılıyor, sonra üretilen süt proteinini topluyor. Bu penisilin ve bira yapımına çok benziyor. Kalsiyum ve potasyum eklendikten sonra emülsifiye edilen karışım, sütle aynı besin değerine ve kıvama sahip.


Ayrıca inekten elde edilen insülin diyabet hastalarının kan şekerinin düzenlenmesi için sentezlenebiliyor, dizlerinden alınmış hücreler kullanılarak insanlar için kıkırdak dokusu üretilebiliyor, İneklerden elde edilen kolajen insanların yaralanması gibi durumlarda kanamayı durdurduğu gibi, dokularda yeniden büyümeyi teşvik ediyor ve üstüne üstlük vücut tarafından da reddedilmiyor

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s