Bir nanobot tüberkülozu teşhis etti

Araştırmayı yapan kurum kim?

Kanada Brock Üniversitesi.

Nasıl bir araştırma yapıldı? Bu nanobotların işlevi nedir?

Hastalıkların daha hızlı teşhis edilebilmesi için çapı 20 nanometre olan bir nanobot üretildi. Bu nanobotun bir uzun bir de kısa DNA dizisi bulunuyor. Uzun diziler belirli hastalıkları hedefleyecek şekilde hazırlanıyor ve kısa dizi kesildiği zaman flüoresan etki gösterecek, yani parlayacak bir bileşik içeriyor? Robotu tüberküloz DNA’sı barındıran hücrelerin yer aldığı bir kan örneğine bıraktığınızda uzun diziler hastalığı saptayarak kısa diziyi koparıyor, kopan DNA dizisi ise kan örneğinin parlamasını sağlıyor.

Araştırmacılar nanobotları test etmek için sağlıklı insanlardan alınmış kan örneklerinin ve tek bir tüberküloz DNA dizisinin bulunduğu test tüplerine bırakmışlar. Örnekler gözlerinin önünde giderek parlamaya başlamış ve 20 dakika sonra en parlak noktasına erişmiş.

 Bu nanobotlar bize ne söylüyor?

  • Tüberküloz gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkili olsa da Ebola gibi virüs hastalıklarını saptamada da kullanılabilir.
  • Teşhisin çok hızlı yapılmasına neden olduğu için doktorların hastaları daha etkili tedavi etmesinin de yolunu açıyor.

Kullanım alanı bulabilir mi?

Araştırmacılar her ne kadar bu nanobotların maliyeti hakkında bilgi vermese de orta vadede bu nanobotlar kliniklerde bile rutin bir kullanım alanı bulacaktır.

Bundan sonraki hedef ne?

Bu nanobotları, kanser, parkinson, kalp hastalıkları gibi durumların teşhisinde biyoişaretçi olarak kullanılan belirli mikroRNA türlerini saptayacak şekilde modifiye etmek.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s