Yolculuk paylaşım uygulaması Volt’a 550 bin dolarlık yatırım

Volt nedir? Girişim sahibi kimdir?

Aynı yöne giden yolcuları buluşturan bir akıllı telefon uygulamasıdır. 2014 yılının mart ayında İstanbul’da faaliyetine başladı. Temmuz 2015’te tamamen yenilenerek lansmanı yapıldı. Şu an için sadece İstanbul’daki yolcu ve sürücüleri buluşturuyor. Girişimin sahibi Ali Halabi’dir. Ayrıca bu girişim şarkıcı Emre Aydın’dan da yatırım almıştır.

Yatırım yapan şirketler kim?

Beyrut merkezli bir risk sermaye fonu olan Saned Partners ve Ortadoğu odaklı girişim sermayesi şirketi Middle East Venture Partners (MEVP).

Ne kadar kullanıcısı var?

Günde 250 aktif, haftalık 700 aktif, aylık 1.500’den fazla sürücüye sahip.

Hedefleri ne?

İstanbul’da günlük 100 binden fazla sürücüye sahip olmak. İstanbul dışına açılmayı şu an için düşünmüyorlar. Trafik sorunu ve büyüme potansiyeli ile birlikte uygulamanın sürdürülebilirliği bu kararlarında etkili.

Rakiplerinden farkı ne?

BiTaksi ya da Uber gibi büyük girişimlerden farklı olarak sürücülere yüksek karlar vaad etmiyor ama uygulamadaki miller ve oyunlarla bunu kurgulaştırması dikkat çekiyor. Ayrıca sürücülerine günde 2 kez uygulama açık bir şekilde yolculuk etmeleri durumunda aylık en az 100 TL kazanmayı garanti ediyor. Tabi değerlendirme için güvenlik doğrulamasından geçmeleri, puanlarının 4.5 üzeri olması ve kabul oranlarının %70’in üzerinde olması gerekiyor.

Uygulamanın dezavantajı ne?

Şehirlerarası yolculuk uygulamalarına göre şehiriçi ulaşımlar genellikle plansız, spontane ve gerçek zamanlıdır.Bundan dolayı eşleştirme yapmak işi bir nebze zorlaştırıyor.

 

Webrazzi’nin Girişim sahibi Ali Halabi ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s